Venecijos bienalė: ar menas yra brangus? (nuotraukos)

1/4
Teksto dydis:

Specialiai lrytas.lt, Venecija

Venecija. Miesto parkas Giardini. Priešais jame įsikūrusį JAV paviljoną stovi tankas MK3. Tiksliau guli. Apverstas vikšrais į viršų. Ant jų įrengtas bėgimo takelis. Ant tanko vis užsiropščia gimnastas. Tankas ima ūžti, gimnastas – judinti kojas. Klausimas: ar besisukantys vikšrai priverčia gimnastą bėgti, ar bėgantis gimnastas išjudina 60 tonų sveriančio karinio tanko vikšrus?

Tai – Amerikai Venecijos bienalėje šiemet atstovaujančio Puerto Riko menininkų dueto Jennifer Alloros ir Guillermo Calzadillos („Allora & Calzadilla“) kūrinys „Lengvoji atletika“. Instaliacija, traukianti publikos dėmesį ir verčianti užsukti į JAV paviljoną.

Jame dar keli kūriniai. Tačiau bene iškalbingiausias vadinasi „Algoritmas“. Tai – bankomatas, įmontuotas į vargonus. Jame bet kuris lankytojas gali išsigryninti pinigų. Tik tiek, kad kiekvieną bankinę operaciją palydi vis kitoks vargonų gausmas. Vargonų skleidžiamos melodijos nėra mielos ausiai. Jos nė kiek neprimena Johanno Sebastiano Bacho tokatų ir fugų. Greičiau klozete nuleidžiamo vandens gaudimą.

Išėjęs iš amerikiečių paviljono vėl atsiduri prie tanko. Tik tiek, kad šįkart viskas – truputį kitaip. Priešais kriokiantį šarvuotį stovi būrelis jaunuolių. Jų veidus dengia antsnukiai. Rankose plakatas. Ant plakato – užrašas: „Art is expensive. Love is priceless“ („Menas – brangus. Meilė – neįkainojama“). Jaunuoliai besibūriuojantiems žiūrovams dalija vėliavėles su užrašu „Make love, not art“ („Mylėkite, o ne kurkite meną“). Ant tanko kojas judinantis amerikietis vis žvilgteli į įžūlius jaunuolius. Jaučiasi lyg ir nejaukiai. Lyg ir pyksta.

Tie „įžūlūs“ jaunuoliai – tai lenkų menininkų grupės „The Krasnals“ („Nykštukai“) atstovai. Jie mėgsta provokuoti. Mėgsta kelti sudėtingus klausimus. Tad atsakykite, ar menas – brangus malonumas?

Faktai apie Venecijos bienalę

* Venecijos bienalė – seniausias ir garbingiausias vaizduojamojo meno renginys pasaulyje. Pirmą kartą ji įvyko 1895 m.

* Bienalėje kiekviena šalis pristato geriausius savo menininkus ir lyg olimpinėse žaidynėse varžosi dėl geriausio paviljono apdovanojimo – Auksinio liūto. Seniausi bienalės paviljonai – JAV, Prancūzijos, Vokietijos, Anglijos, Rusijos ir kai kurių kitų šalių – įsikūrę Venecijos miesto parke Giardini, kurio plotas – 50 tūkst kv. metrų. Kiti paviljonai išsibarstę visame mieste.

* Šiemet bienalėje dalyvauja rekordinis šalių skaičius – įrengti net 89 nacionaliniai paviljonai. Į papildomą programą įtraukta dar keliasdešimt šiuolaikinio meno renginių. Venecijos bienalės rengėjų kuruojamoje parodoje, pavadintoje „ILIUMInacijos“ šiais metais dalyvauja net 83 menininkai iš viso pasaulio. Paroda vyksta Giardini parke ir Arsenale.

* Venecijos bienalėje Lietuva dalyvauja nuo 1999 m. Pirmasis didelį kuratorių ir kritikų susidomėjimą sukėlęs Lietuvos atstovas buvo D.Narkevičius (2001 m.). Neliko nepastebėti ir kiti lietuvių projektai, kai šaliai 2005 m. atstovavo J.Mekas, 2007 m. – N. ir G.Urbonai, o 2009 m. - Ž.Kempinas.

* Šiais metais Lietuvai Venecijos bienalėje atstovauja du menininkai. D.Mikšys Lietuvos paviljone pristato ŠMC kuruojamą projektą „Už baltos užuolaidos“, o pagrindinėje parodoje „ILIUMINacijos“ rodomi du G.Didžiapetrio darbai.

* Venecijos bienalė publikai duris atvers ateinantį šeštadienį. Ji vyks iki šių metų lapkričio 27 dienos.

* Bilieto kaina – 20 eurų. Taikomos nuolaidos lankytojų grupėms, studentams, vaikams.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko